Natrag

Novosti

U Mladosti veslanje prestaje biti težak sport i postaje zabavan

18.2.2025.

Naša djeca u školi veslanja igraju nogomet, košarku i stolni tenis, bicikliraju, trče, vježbaju gimnastiku, hrvaju se i penju, kaže trenerica Jasminka Kraljević-Čolić

Već pri ulasku u veslački klub Mladost jasno je da ovo nije samo mjesto za trening i da je veslanje u Mladosti više od sporta.

U jednom kutu djeca se natječu na ergometrima, u drugom odjekuje smijeh dok se zagrijavaju uz stolni tenis, a na katu se u društvenoj prostoriji održavaju instrukcije iz matematike. Treneri prolaze među njima, bodre ih i savjetuju, pazeći da se kroz igru, sport i zajedništvo razvijaju radne navike i karakter.

– Najčešće prije i poslije treninga igramo stolni tenis i to svi volimo jer uvijek bude i nekih „zabavljača“ iz svlačionice uz puno šale i vica. Treneri to dozvoljavaju i podržavaju sve dok se poštuje red i disciplina, pojašnjava nam Luka Tawfiq koji je u školu veslanja Mladosti došao prije tri mjeseca, nakon što je godinama trenirao plivanje. U veslanju, kako kaže, namjerava ostati jako dugo, kao braća Sinković.

Braća Sinković su uzor svima

A trostruki olimpijski pobjednici Valent i Martin Sinković su i jedan od razloga zašto djeca zainteresirana za veslanje dolaze upravo u HAVK Mladost.

– Sinkovići su nam jako veliki uzori i svi se ugledamo na njih i puno treniramo, kaže Nikola Andrić, a popularna braća su uzori i ostalim malim veslačicama i veslačima u klubu.

– Oni su mi uzor, kao i braća Lončarić. Sinkovići skoro svaki dan dođu u klub, pa nas trenerica u šali pita „Djeco, znate li tko je ovo?“ Slikali smo se i razgovarali s njima i mogu reći da su jako dragi i zato želim biti kao oni, dodaje Eva Horvat svoja razmišljanja o slavnim klupskim kolegama.

Spomenuta trenerica je Jasminka Kraljević-Čolić, voditeljica škole veslanja HAVK Mladost u kojoj redovito ima između 70 i 80 djece. Dok daje upute malim veslačicama u veslaoni, pokraj bazena s dječacima uvježbava pokrete specifične za ovaj sport.

Prije negoli nam je rekla zašto bi djeca trebala trenirati veslanje, trenerica je željela istaknuti ono što smatra posebno važnim kada je o njezinom klubu riječ.

– Imamo vrhunske veslače i vrhunske trenere. Nikola Bralić je najbolji veslački trener na svijetu, Toni Urlić glavni je trener, Krešimir Čuljak iz našeg slavnog olimpijskog osmerca radi s juniorima, Marko Ukropina ima medalje sa svjetskog kupa… Ja sam, između ostalih, osam godina radila s braćom Lončarić koji su nastupili i na Olimpijskim igrama u Parizu, rekla je trenerica Jasminka pa nastavila:

– Veslanje je sport koji vam daje radne navike. Mi smo sport u prirodi, igramo se s veslima i s vodom, manipulativno koristimo puno ostalih sportova. Naša djeca u školi veslanja igraju nogomet, košarku i stolni tenis, bicikliraju, trče, vježbaju gimnastiku, hrvaju se i penju… Rekla bih, čak, da je veslanje bazični sport. K nama zato dolaze i mnogi iz drugih sportova. Oni koji se u sedmom ili osmom razredu osnovne škole prestanu baviti nekim sportom mogu bez problema doći u veslanje i nastaviti svoju sportsku karijeru.

Veslači se druže u čamcu, ali i izvan njega

Kada je riječ o tome zašto su se prvi put pojavili na treningu i zašto su izabrali baš veslanje i HAVK Mladost, svatko od malih veslača ima svoje razloge i svoju priču. Ona koju nam priča Mara Matak je obiteljska:

– Mama je trenirala veslanje pa ja idem njezinim stopama. Želim što duže trenirati da mogu biti kao ona. Osim toga je veslanje vrlo zabava sport i volim kada je oko mene puno druge djece koja treniraju. Ja treniram ponedjeljkom, srijedom i petkom jer i moj brat onda trenira, pa nas mama i tata mogu zajedno voziti na treninge.

Nikola je, pak, iz sasvim drugih razloga došao i ostao u klubu:

– Sviđa mi se biti na vodi, s prijateljima u čamcu gdje moramo biti svi kao jedan. U veslanju se moraš puno truditi da postaneš vrhunski i uložiti jako puno truda da to i ostaneš. Idem na natjecanja s ekipom, družimo se, dobri smo prijatelji. Družimo se i izvan kluba, vozimo se gradom biciklima, idemo na rođendane jedni drugima.

Druženje izvan treninga i opušteno ozračje na treninzima ističe i Eva, no ne zaboravlja napomenuti ni to da je veslanje, zapravo, zahtjevan sport:

– Učimo se disciplini i izdržljivosti, družimo se i izvan treninga, zabavno je, trenerica se puno šali, a u klubu je vrlo ugodno i svi se osjećamo opušteno. Bila sam i u nekim drugim klubovima, ali tamo nije tako. Veslanje je težak sport jer cijelo tijelo radi kad veslaš. Morala sam napraviti prezentaciju o veslanju, pa znam da su veslači među najspremnijim sportašima na svijetu.

Zanimljivo, svi mladi veslači u klubu spominju disciplinu i sasvim je neobično za školarce da o toj disciplini ne govore kao o nečemu što im se nimalo ne sviđa ili im predstavlja neki problem. Trenerica Jasminka objasnila nam je o kakvoj je disciplini u školi veslanja HAVK Mladost riječ:

– Trener mora razumjeti svako dijete. Ja nikad ne želim nametati djeci da nešto moraju napraviti. Moraju prvo sve pokušati napraviti, a svaki pokušaj je dobar, i onaj uspješan i onaj neuspješan. Disciplina znači komunikaciju s trenerom, odnosno komunikaciju trenera s djecom. Dijete mora osjetiti da ga trener vidi, čuje i doživljava. Disciplina je i to da nema pričanja o desetim temama ako o nečemu razgovaramo i želimo to naučiti. To nije vojna disciplina u kojoj se nešto mora. Radimo puno situacijskih igara i vježbi vani na terenu, kada dijete mora biti fokusirano na neki rad, a da bi se nešto naučilo najvažnije je kontinuirano raditi.

Jasno je to i Nikoli, pa mu nije teško svaki dan po nekoliko sati provoditi na treningu, čak i onda kada se zbog školskih obaveza treba rano ustati:

– Treniram dva do dva i pol sata dnevno. Ako nemam prvi sat u školi stignem na trening već oko šest, vratim se kući u osam, istuširam se i idem u školu. O školi treneri razgovaraju s roditeljima, no ja imam odlične ocjene i nemam problema s usklađivanjem škole i treninga.

Mladost je klub koji brine baš o svemu

Što, međutim, biva kada netko u školi ima problema? Trenerica Jasminka otkriva nam nešto s čime se, vjerojatno, ne može pohvaliti previše klubova:

– Imamo sustav pomaganja djeci, odnosno instrukcije koje u klubu drže naši studenti matematike, fizike i ostalih predmeta. Imamo i seniore koji su završili fakultete i koji također pomažu djeci u učenju, a imamo i roditelje koji svoje znanje prenose djeci. Sve je to, naravno, besplatno. Imamo u klubu uistinu kvalitetnu organizaciju poduke, djeca imaju puno povjerenja u one koji drže instrukcije i nemaju problema pitati sve što im nije jasno. Osim toga, djeca si i međusobno pomažu jer uvijek netko nešto malo bolje zna od drugih. Mi pospješujemo djecu da što više razgovaraju i dogovaraju se te da otvaraju neke kreativne teme u međusobnim razgovorima.

U funkciji što lakšeg usklađivanja treninga sa školom i ostalim obavezama je i broj termina treninga na raspolaganju malim veslačima.

– Među rijetkim smo klubovima u Hrvatskoj koji imaju 16 termina za trening tijekom tjedna. Djeca prema dogovoru s trenerima mogu doći u sedam ili devet sati ujutro, poslije podne u 15 ili 16 sati, a navečer u 18.30 ili 19.30. Imamo termine i subotom i nedjeljom. S djecom i roditeljima dogovaramo kada im najviše odgovara doći na trening da bi djeca mogla dolaziti četiri ili pet puta tjedno. Sve svoje obaveze – prije svega školu – mogu odraditi tako da im trening ne bude teret. Maksimalno izlazimo u susret djeci i roditelji u razgovoru s trenerima sve mogu dogovoriti, kaže trenerica Jasminka.

Jedino je bitno – ne odustati

U školi veslanja HAVK Mladost sva djeca idu na vodu i dobiju mogućnost veslati. „Skoro kao da svatko od njih ima privatni trening“, kaže trenerica. Osnove veslanja svi stječu u stabilnom školskom čamcu kojeg zovu gig, a nakon toga, sukladno njihovim mogućnostima, budu raspoređeni u prave čamce.

– Balansiramo i igramo se u plićaku i kroz te igre na vodi se dolazi do stabilnosti i tehnike. Neki to savladaju brže, neki sporije, ali nije bitno koliko ti treba vremena da bi to postigao, treba ti onoliko koliko ti treba. Jednino treba biti uporan i ne odustati, zaključuje trenerica Jasminka Kraljević-Čolić.

A, gledajući sve te dobro raspoložene i sretne male veslačice i veslače u školi veslanja HAVK Mladost teško je i zamisliti da bi netko želio odustati.

– U HAVK Mladost svako dijete ima priliku pronaći svoje mjesto. Naš cilj je ne samo učiti ih veslanju, već ih odgajati kroz sport, ističe na kraju predsjednik kluba Marko Mijat.

Poruka je to i svim roditeljima koji mogu s puno povjerenja prijaviti svoju djecu na besplatne probne treninge veslanja preko platforme MVPiz i tako omoguće djeci da otkriju svoje sportske talente.